Принципна противотактна схема на мощен радиочестотен усилвател клас AB, B или C, изграден с полеви транзистори е показана на фиг.1а. Тя се състои от комплементарна двойка транзистори (N-MOS и P-MOS), паралелна резонансна верига и свързващ кондензатор `C_c`.
Фиг.1. Противотактни схеми на мощен радиочестотен усилвател клас AB, B и C, изграден с полеви транзистори: a) принципна схема; b) еквивалентна заместваща схема |
Форма на сигналите
Фиг.2 Вълнови форми на токовете и напреженията в противотактен радиочестотен усилвател клас B |
Елиминиране на четните хармоници в противотактните усилватели.
Нека приемем, че двата транзистора са еднакви. Дрейновият ток на горния MOS транзистор може да бъде развит в ред на Фурие и има вида:
`i_{D1}=I_D+i_{d1}+i_{d2}+i_{d3}+ ... = I_D+I_{dm1}cos omegat+I_{dm2}cos 2omegat+I_{dm3}cos 3omegat +...` (1)
Дрейновият ток `i_{D2}` на долния MOS транзистор е дефазиран на `180^@` спрямо `i_{D1}` и развит в ред на Фурие, има вида:
`i_{D2}=i_{D2}(omegat-180^@)`, откъдето
`i_{D2}=I_D+I_{dm1}cos (omegat-180^@) + I_{dm2}cos 2(omegat-180^@) +I_{dm3}cos 3(omegat-180^@) +... `
`i_{D2}= I_D-I_{dm1}cos omegat + I_{dm2}cos 2omegat - I_{dm3}cos 3omegat +... ` (2)
От тук следва, че товарният ток, който протича през свързващия кондензатор `C_c` представлява разликата между `i_{D1}` и `i_{D2}`, т.е.:
`i_L=i_{D1}-i_{D2}=2I_{dm1}cos omegat+3I_{dm3}cos 3omegat+... ` (3)
Следователно в противотактната усилвателна схема се реализира процес на премахване на четните хармоници на товарния ток, който намалява изкривяванията на изходното напрежение и общото хармонично изкривяване на сигнала. Само нечетните хармоници трябва да бъдат пропуснати от паралелно-резонансния кръг, който представлява честотен филтър. Същото свойство остава валидно за всички противотактни усилвателни схеми, работещи във всички класове.
Няма коментари:
Публикуване на коментар